خرگوش بلا و گرگ ناقلا !/ آنالیز: زوج کانته – پوگبا در بازی اروگوئه

9 جولای 2018
بدون نظر

به گزارش ورزش سه ، در تعریف سه هافبک میانی فرانسه باید ین اصل را رعایت کرد.

* گریزمان. یک “اینگنچه” است . پستی با کارکردهایی مابین کارکردهایی که ما از یک مهاجم مرکزی و یک پلی میکر بازی ساز سراغ داریم. پلی میکری که فرار عمقی کرده و گل می زند، مهاجمی که به توسعه حمله تیم خلاقیت تزریق کرده و راه های گلزنی را افزایش می دهد. 

*نفر بعدی. پوگبا. یک “رجیستا” . یک هافبک باکس تو باکس. یک مشارکت کننده مهم در حمله، یک مشارکت کننده مهم در دفاع. مسئول برقراری تعادل در تیم. شمشیر عدالت بین دو کفه ترازو. 

* حالا نوبت نفر سوم است. کانته. پست “شماره شش” . مدافع پنجم در زمین خودی. مدافع اول در زمین حریف. تخریب و طراحی. با مسئولیت ویژه قطع توپ.

حالا می توانیم از فردها جدا شده و به سراغ زوج ها برویم. یک زوج در میانه میدان. کانته- پوگبا. زوجی که به آن در تعریف مدرن “دبل پوویت” گفته می شود. شاید هم معنی با استعاره دو روح در یک بدن. زوجی که در جام تاکنون عالی ظاهر شده بود و در برابر اروگوئه نیز فوق العاده. حالا پرسش این است که چرا به بازی این زوج در برابر اروگوئه نمره بیست می دهیم؟

 

اولین دلیل، مهمترین دلیل است و شاید مهمترین ویژگی تیم فرانسه. مبحث “ضد حمله زدن و ضدحمله نخوردن” . این کار با نمایندگی اختصاصی کانته- پوگبا انجام می شود. کانته به عنوان حامی عقب گیر حملات تیم مدام به پشت توپ حتی در ظریف ترین مناطق یک سوم هجومی شیفت می کند و به محض از دست دادن توپ توسط هم تیمی ها، با یک پرسینگ شدید تهاجمی روی توپ و پیگیری دائم آن حریف را در بازی انتقالی به دردسر انداخته و اجازه ضدحمله زدن به آنها نمی دهد. در نقطه مقابل پوگبا قرار دارد که به خاطر گام های بلندش و تسلط ویژه اش روی توپ ماموریت شکل دادن به ضدحمله ها برای تیم را به عهده دارد و این امر همانند گل دوم وقتی با توپگیری خود پوگبا همراه باشد درصد موفقیتش بسیار بالاتر می رود. در صحنه گل دوم فرانسه به اروگوئه، پوگبا در یک سوم دفاعی توپگیری کرد و چند ثانیه بعد در پشت باکس حریف به گریزمان پاس داد. 

*در کنار این وظایف فردی مسئله “پوشش” نیز وجود دارد. یک نوع پوشش مخفی برای ایجاد امنیت و آزادی.

به این دو تصویر دقت کنید! سیستم حمله ای تیم ملی فرانسه را از دو جناح : شماره شش پوگبا و شماره هشت کانته هستند. در این دو صحنه ما با مسئله بسیار مهم “پوشش برای آزادی” مواجه هستیم. در تصویر جناح راست ما کانته را می بینیم که به بهترین شکل برای پوگبای صاحب توپ پرسینگ حمایتی ترتیب داده و با پوشش کامل فضای احتمالی حرکت وی، برایش این امنیت خاطر را ایجاد کرده که بدون ترس و با آزادی کامل داشته های تکنیکی اش را برای توسعه حمله پیاده نموده و از لو رفتن توپ نترسد چون او تمام فضای پشت سرش را با پرسینگ حمایتی -تهاجمی زیر نظر دارد.

 

*حالا به بازی حمله ای تیم در جناح چپ دقت کنید. این بار ایستگاه ها از نظر طولی تغییر کرده و کانته جلوتر بوده و پوگبا با یک شیب ملایم مورب در پشت سر وی قرار دارد. اما خوب در این جناح یک تفاوت ویژه وجود دارد. کانته به عنوان بازیکن جلوتر صاحب توپ نیست، بلکه توپ در اختیار مهاجمین دیگر حمله کننده است و وی نیز برای اجرای نقش پوششی اش و پرس توپ دوم به جبهه اصلی حمله اضافه شده است. در این سانس نقش پررنگ پوگبا را می بینیم که با ایجاد یک دیوار حمایتی – پوششی برای کانته برای وی این امنیت خاطر را می سازد که بدون ترس از فضای پشت سرش، با آزادی کامل داشته های تکنیکی اش را در هنر توپگیری حتی در ظریف ترین و جلوترین نقاط زمین روی لو رفتن احتمالی توپ پیاده کند زیرا وی فضای عقب را آشغال کرده است. بله، وقتی از دبل پوویت صحبت می کنیم دقیقا از همین صحبت می کنیم: ” پوشش – امنیت – آزادی. “

دشان نشان داده مربی باهوشی است و در هر تورنمنت جدید و بازی جدید نیز این هوشمندی را به نمایش می گذارد و هوشمندی 2018 وی و البته به طور خاص بازی برابر اروگوئه استفاده کاملا ارزشمند از زوج کانته – پوگباست. استفاده ای ارزشمند که کیفیتی تازه را به تیم هدیه داده است. کیفیتهایی مثل توانایی ضدحمله زدن با کیفیت بالا، پرسینگ حمایتی از حمله و خراب کردن ضدحملات حریف، و البته پیوستگی بی نظیر بین مرکز-پیرامون.

نویسنده: مجتبی مرشد نژاد

منبع : ورزش 3


لینک کوتاه مطلب

http://happynewyearimagess.net/?p=26386

شما به این آهنگ چه امتیازی میدهید ؟

مطالب مشابه

برچسب ها